Rêber APO

Önder APO’nun gençliğe ilişkin değerlendirmeleri

Bütün yaptıklarımız ve söylediklerimiz gençler içindir. Gençler mücadelemizin sürekli ve değişmeyen muhatabıdır. Gençlik yaşlılara ve topluma sahip çıksın.

Bizde kişilik hantallığı var. Gençler kendilerini imha edeceklerine demokrasi çalışması yapsınlar, okusunlar, her gün çalışsınlar. Kendilerini acıya boğmasınlar, halkı eğitsinler. Demokratik örgütlenme ve eğitim süreci başlatılsın. Derinliğine demokratik eğitim ve örgütlenmeye ihtiyaç var. Araştıracaksınız. Demokrasiyi bilen yok. Devlet nedir, bunu bilen yok. Onu tanımadan olmaz. Nasıl bir devlet istiyorsunuz? Nasıl çalışacaksınız? Bu, Türkiye’nin en önemli meselesidir. Demokratik cumhuriyet baş meseledir. Bunu kavram olarak bilmezseniz nasıl savunacaksınız? Nasıl politika yapacaksınız? Milyonlar örgütsüzken nasıl rahat ediyorsunuz? O zaman ahlaksızsınız, vicdansızsınız derim. Eskiden bu kavramları çok kullanırdım. Halkın acısı var, acılarını gidereceksiniz.

Üniversite gençliği ısrarla sizden perspektif bekliyor.

Öğrenci gençlik demin belirttiğim blokun enerjisidir, motorudur. Çok büyük gerilikler var.

“Kaç defadır söylüyorum. Sinema derneği, tiyatro derneği, köye dönüş dernekleri kurulsun. Halk bunları istiyor. Kendi basitliklerine alet olmayız. Üslubunuz da esnek olsun. Birlikte çok geniş demokratik kurumlar oluşturulsun. ADYÖD’ü biz ne zor koşullarda kurmuştuk. Gençlik neden oturuyor? Gençler de bunu yapsın. Hızla demokratikleşmeye girsinler. Güzel güzel örgüt kursunlar, yaratıcı olsunlar. Herkes yapsın, gençlik, kadın, ihtiyar, çocuklar.

“Ortada o kadar genç var. Sivil kuruluşlar, sanat kültür boyutlu olanlar çığ gibi büyümek zorunda. ABD örneğinde verdim ya, bunlar kültür olaylarıdır. Siyasetten daha önemsiz değildir. Tiyatro, müzik, sinema, siyasetten az önemli değildir. Gençler sigara içip silah sıkmayı yiğitlik sanmışlardı. Bir dönem biz de öyle düşündük. Kültürel değerleri kazanmayan gençlik tehlikelidir. Önce kimliğini, kültürel gerçekliğini iyi yaşa, kendini tanırsın. Kendini iyi tanırsın. Siyaseti tanırsın, askerliği tanırsın. En büyük eylem, kendini tarihsel kültürel kimliğin ile gerçekleştirme ve bunu toplum sorularına cevap olarak sunmadır. Bunu yapamayanın hayatı boştur. Çok büyük boşalmış kişilikler var. Zamanı kötü harcama var. Buna tahammül edilemez. Ben bile bu sınırlı imkanlarımla bunları size anlatabiliyorsam önemlidir”

Gençlik ve kadın demokratikleşmenin çok güçlü dayanağı olabilir.

Demokratik kültür konusunda bu kendilerini eğitmeleri lazım. Feodal kişiliklerle demokratik mücadele, demokratik siyaset yapılamaz. Beyni olmayan, politik yaratıcılığı olmayan bu alanda kalamaz. Onlara söyleyin, devlet nasıl onları gözetiyorsa bizim de gözümüz üzerlerindedir. Demokratik çizginin kapsamlı, doğru yürütülmesi sağlanmalı. Bunlar politika yapmayı bilmiyor. Feodal kişilikten kendini arındırmış 24 saat demokrasi için çalışan insanlara gerek var. Bunlar hala bunu taktik sanıyorlar. Bu ilkel milliyetçiliktir.

Gençlikten hiç ses çıkmıyor. Gençlik en dinamik potansiyelimizdir. Gençliğin, demokrasi kültürünü kitlelere taşıma görevi ve sorumluluğu vardır. Gençliğin yapacağı en iyi iş; demokratik organizasyonlara katılmak, demokratik örgütler ve ocaklar kurmaktır. Gençlik demokratik eğitimle donatılırsa çığır açabilir, eğer kontrol altına alınmazsa yanlış yollara sapar ve bu da herkese kaybettirir. Gençliğin çalışmalarında başarılar diliyorum. Bunları kendilerine şifahen geniş olarak iletin.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir